Výchozí pozice pro cvičení plného jógového dechu je leh na zádech. Soustředíme se na celé tělo. Ležíme volně s pažemi podél těla s dlaněmi otočenými směrem nahoru. Pro lepší soustředění zavřeme oči a myslíme na vlastní dýchání.

  • S hlubokým nádechem nosem přesouváme ruce do upažení a pokračujeme do úplného vzpažení.
  • Nádech vedeme postupně břichem, hrudníkem až do podklíčkové oblasti.
  • Při plynulém výdechu dáváme paže do výchozí pozice podél těla.
  • Výdech by měl trvat minimálně dvakrát déle než nádech.
  • Výdech je třeba provádět v opačném pořadí než nádech. Prvně proto vypouštíme vzduch z podklíčkové a hrudní oblasti a teprve potom klesá břišní prostor. Výdech ukončíme lehkým stažením břišních svalů. Bez zádrže dechu pokračujeme plynulým nádechem.
  • Cyklus zopakujeme pět až desetkrát.

Po ukončení cvičení bychom měli pocítit příliv energie a tepla. Správný nádech působí aktivačně, výdech naopak uvolňuje. V břiše se navíc soustřeďuje vitální energie, která nám okamžitě "poděkuje" za dávku čerstvého vzduchu, který jsme jí cvičením dopřáli.

Dech čínských mistrů

Při častém chození pěšky nebo po schodech je zase vhodné cvičení, které je rozšířené nejen mezi čínskými mistry gymnastiky Tai Chi, ale i v armádních složkách východních mocností. Vše je velmi jednoduché. Začneme tím, že počítáme vlastní kroky. Správně dýchat začneme, uvědomíme-li si, na kolik vlastních kroků děláme nádech a na kolik výdech.

Cvičení spočívá v tom, že na každé dva kroky uděláme nádech a na čtyři výdech. Až si uvědomíme, že se cítíme pohodlně a nezadýcháváme se, rozšíříme cvičení na každé čtyři kroky nádech a na šest kroků výdech. Až zvládneme i takto pohodlně dýchat mezi nádechem a výdechem, přidáme zadržení vzduchu v břiše. Po čtyřech krocích nádechu uděláme dva kroky s plným břichem vzduchu a pak jej na čtyři až šest kroků vydechneme. Tato dechová meditace zvyšuje nejen duchovní ale i fyzickou odolnost.