Zde s naší pomocí / ZO ČSOP Rokycany / umístěná webová kamera má za úkol přiblížit život tohoto brodivého ptáka s vysokou oblíbeností u lidí. Možná by se vše vyvíjelo „normální cestou“ se všemi klady i zápory, kdyby se v letošním roce neodehrál srdcervoucí příběh čapích sirotků v Mladých Bukách, které sleduje skoro celá republika. Tam se o „tři mušketýry slavného tatínka Bukyho“ starají lidé. Nakonec proč ne? Došlo k úhynu samice lidskou rukou na sloupu elektrického vedení a tak jiný člověk pomáhá s krmením. Všichni to vítáme, protože díky této pomoci, zřejmě dojde k úspěšnému vyvedení mláďat a částečné nápravě toho co člověk sám způsobil.

Co na tom, že vzorec chování malých čápat bude jiný! Nebudou se bát lidí a možná při prvním letu usednou do jejich blízkosti, což se jim může stát osudným. Lidé jsou spokojeni, sledují vývoj mláďat a posílají finanční příspěvky, které pomohou i dalším aktivitám místních ochránců přírody. Ano, v dnešní době jistě obdivuhodná láska k přírodě, kterou kvitují určitě všichni včetně nás. A na druhé straně republiky „nic nedělající a zpovzdálí přihlížející také ochránci“. Nenávist a negativní komentáře na sociálních sítích na jejich adresu rostou. Co naplat, že tato parta nadšenců a dobrovolníků z Rokycanska od r. 1990 provozuje záchrannou stanici, ekocentrum a má za sebou více než dvacet pět táborů pro děti a mládež. Vše zapomenuto. Zraky lidí jsou upřeny pouze na Mladé Buky, kde je to správné a na Osek, kde pomoc nepřichází. A pokud to nebude vyloženě nutné, tak také nepřijde.

Těm, kteří zavolali / tel. 603239922 / bylo vysvětleno proč. Webová kamera má za úkol osvětlit skutečný život, který na hnízdě probíhá. Nemá a také nikdy nemůže být strážcem toho, jak si to člověk představuje. Pokud máme skutečně rádi přírodu, musíme ji pochopit takovou jaká je. Život v ní se nemůže řídit podle nás. Fungují zde sice tvrdé a pro nás možná kruté zákonitosti přírodní selekce, ale člověk nemá právo do nich zasahovat. Přetvářel by je sice k obrazu svému, ale pro přírodu by to bylo spíše škodlivé. Čím dříve si uvědomíme, že přirozená a pro zdravé populace tolik důležitá smrt je nedílnou součástí života, tím lépe. Nám také samozřejmě nedělá dobře, že se to v Oseku nevyvíjí podle našich představ, ale o to více tomu chceme porozumět, byť chyba může být na straně mláděte, jehož vývoj nemusí být úplně správný. Člověk to samozřejmě nepozná, ale zcela určitě to pozná samice, která se k mláděti nechová úplně přátelsky. Na straně druhé, kdyby chtěla, tak už mládě dávno o život připravila.

Častým argumentem je, že musíme zasáhnout kvůli tomu, že na to koukají děti. Ano koukají a vidí reálný a jistě i spravedlivý boj o přežití. Žádnou mystifikaci či „střílečku na počítači“. Vidí to, co se v přírodě skutečně děje, že kráva není fialová a že pokud chce predátor přežít, musí si ulovit kořist a ne zajít do marketu pro maso. Chápeme nejrůznější rady / zbavte je té samice, je raněná na hlavě, na to už se opravdu nedá dívat …/, ale skutečně nehodláme přistoupit na nátlak veřejnosti k nějakému zásahu, neboť zbylá mláďata by již v tomto věku mohla vyskočit a způsobit si zranění. Chcete snad obětovat tři mláďata místo jednoho, který má navíc reálnou šanci přežít? Jsme rádi, že se již našli lidé, kteří pochopili naši filozofii, změnili svůj prvotní názor na situaci a dokonce nám nejen fandí, ale i finančně podporují. Záměrně neuvádíme číslo účtu, neboť pokud nás někdo chce podpořit, cestu si najde. Jsme rádi, že se díky „Bukáčkovi“ podaří zajistit další sloupy elektrického vedení, aby na nich opeřenci nehynuli. I s těmito situacemi máme bohaté zkušenosti. Zcela jistě nám není lhostejná situace, která se v Oseku děje, ale taková je realita.

Denně vyjíždíme k řadě případů, která končí smrtí, a my s tím nemůžeme vůbec nic dělat. Jen pro připomenutí, ročně se do záchranné stanice živočichů Rokycany dostává zhruba 700 živočichů, přičemž zhruba polovina se vrací zpět do přírody. Dejte nám tedy šanci dělat svoji práci a neztrácet čas neustálým vysvětlováním proč nechceme zasáhnout. Prostě proto, že jsme přesvědčeni, že v přírodě mají přežít skutečně jen Ti nejsilnější, kteří jsou zárukou úspěšného vývoje celé populace. Pokud se budeme snažit zachránit vše za každou cenu, můžeme přírodě víc uškodit než prospět. Děkujeme za pochopení.